BULOVA Accutron

PRODÁNO

Společnost Bulova je výrobce hodinek a hodin se sídlem v New Yorku. Firma vyrábějící hodinky byla založena roku 1875 jako J. Bulova Company českým emigrantem Josefem Bulovou (1851-1936) a v roce 1923 přetvořena v Bulova Watch Company. Roku 1979 ji koupila Loews Corporation a od roku 2007 patří japonskému výrobci Citizen.

Roku 1912 otevřel Joseph Bulova ve švýcarském Bielu první závod věnovaný pouze výrobě hodinek, kde také zavedl do té doby v hodinářství neobvyklou masovou výrobu. Od roku 1923 patřila Bulova k prestižním značkám a zavedla i řadu technických novinek. Ve 40. letech byla mezi prvními firmami, které užívaly televizní reklamu, a vyráběla také velké elektrické hodiny pro hokejové stadiony.

Jako výrobce hodinek se Bulova prosadila zejména na poli hodinek poháněných elektronicky. V 50. letech vytvořili systém s ladičkou Bulova Accutron. V 60. letech pobíhala rivalita mezi Bulovou a Omegou, přičemž řešení od Bulovy NASA využívala v různých časoměrných zařízeních, ale zakázku na hodinky pro astronauty získala Omega (Omega Speedmaster Professional); teprve David Scott při misi Apollo 15 užil svoje vlastní hodinky Bulova Chronograph.

Anglický hudebník John Shore vynalezl na podobném principu nástroj k ladění hudebních nástrojů. Proto zlidovělý název : Ladička. 

První prototyp tzv. ladičkových hodin uvedl v život roku 1866 Louis Clément François Breguet, francouzský hodinář, fyzik a vynálezce.

Takřka po sto letech úspěšně pokračoval v dalším vývoji švýcarský inženýr Max Heztel. Pro společnost Bulova Watch Company tak vyvinul revoluční ladičkový stroj cal. 214 

- Cal. Accutron 2181 Tyto "ladičkové" stroje které vynikají zejména naprosto plynulým chodem vteřinové ručičky a charakteristickým bzučivým zvukem vyráběli v licenci společnosti jako Omega, Tissot, Certina a mnoho dalších. Elton byl při pokusu o získání licence v roce 1966 neúspěšný.

- Začátek výroby 197?

- Rozměr gold plated pouzdra bez korunky: 34 x 40 x 10,5 mm

- Lug distanc 18 mm. Nový kožený řemen a stěžejky.

- Sklo plastové 

- Výměna baterie a celkový servis byl proveden 8/2021

8 400,00 Kč